Hakkımızda

Hakkımızda

Kartal Kokoreç, İzmir'de 1970 yılında Kokorecin ham maddesi olan bağırsak ile sektöre adım attı, uzunca bir süre bu işi devam ettirdikten sonra, Büyüklerinden görevi devir alan Engin Fidan bağırsak imalatından sonra Kokoreç satışına geçmeye karar verdi. İzmir'in Çamdibi semtinde Kamil Tunca Bulvarı üzerinde herkesin Kartal durağı dediği yerde yerine yakışacak en doğru isimle Kartal Kokoreç olarak 1990'da hizmete açtı. Kokorecin ham maddesi bağırsakçılık geçmişi olan işletme en kaliteli malzeme ile işe başlayınca ünü tüm İzmir'e hatta tüm Ege'ye yayıldı. Bir çok ünlü bir çok ulusal kanal Kartal Kokoreci ziyaret eder oldu.
İşi temelinden yani imalatından bilen Kartal Kokoreç, İzmir Kokoreç dendiğinde ilk akla gelen ve uzak yakın o kadar çok sadık müşteriye sahip olmayı işi severek ve heyecanla yapmaya bağlıyor.

Kartal Kokorecin işinde en çok dikkat ettiği konu hijyendir. Kokoreç için bağırsaklar hazırlanırken son derece dikkatle ve defalarca yıkanarak hazırlanır. Bir çok kişinin özellikle bayanların kokoreç dendiğinde bir durup düşündükleri bu hassas konuyu temizliğe verdiği aşırı önem sayesinde aşmıştır.